• +90 232 364 33 14
  • +90 533 086 86 23
  • Pzt - Cts : 10:00 - 20:00 Pazar : Kapalı

MAVİ SAKAL Balesi

MAVİ SAKAL Balesi

MAVİ SAKAL

 

 

 

Müzik: Schenk

Libretto: Paskova

İlk Koreografi: Marius Petipa

İlk Temsil: 8 Aralık 1896, Maryinsky Tiyatrosu, aint Petersburg

 

 

 

   De Renoualle Şatosu’nun avlusu. Kuleler, geniş pencereler ve dev kapı. Uzakta Mavi akal’ın şatosunun görüntüsü. İlkyaz başları. Ysaure de Renoualle’ aşık olan Arthur, gizlice avluya girer. Müzik aletleri taşıyan arkadaşlarına işaret eder. Onlar da gelirler, yerlerini alırlar ve çalmaya başlarlar. Ysaure müziği dinlerken ağabeyleri gelir ve eğlence birden sona erer. Arthur, Ysaure’a aşık olduğunu açıklar. Gençç kızın ağabeyleri onunla alay ederler: Ysaure,zengin ve soylu komşuları Mavi Sakal’la evlenecektir.

 

 

  Mavi Sakal trompet sesleri eşliğinde girer ve kendisine bir kadeh uzatan Ysaure’a evlenme teklif eder. Ysaure istemeden kabul eder. Bunu gören Arthur, üzüntüden yıkılır. Ysaure ve Mavi Sakal birlikte terasa çıkarlar ve düğün töreni hemen başlar. Köylüler dans eder. Daha sonra sıra soylulara ve Mavi Sakal’la Ysaure’a gelir. Dans   sürerken Ysaure, Arthur’a gizlice onu sevdiğini söyler. Arthur, Ysaure’a bir demet çiçek sunmak isterse de çevredekiler tarafından engellenir. Dans sona erdiğinde Mavi Sakal ve Ysaure, Mavi Sakal’ın şatosuna doğru yola çıkarlar.

 

  Ysaure’un odası. Boy aynası, perdeli yatak ve koltuk. Ysaure süslenmekte, Arthur’un çaldığı müziği dinlemekte, aynanın önünde dans etmektedir. Mavi Sakal girer. Arthur’un müziğini duymuştur; Ysaure’un dans ettiğini görünce tümden öfkelenir. O anda Arthur içeri girer ve Mavi Sakal’a  bir şövalyenin kendisini görmek istediğini bildirir. Şövalye girerek Mavi Sakal’a meydan okur; efendisi, mavi Sakal’a savaş açmıştır. Mavi Sakal bu çağrıyı kabul eder ve savaşmaya hazır olduğunu bildirir. Şövalye çıkınca  Mavi Sakal karısına dönerek savaşa gitmesi gerektiğini söyler. Üzgün görünen Ysaure, aslında sevinmiştir. Mavi Sakal karısına hazine dairelerinin kapılarını açan altın, gümüş ve elmas anahtar destesini uzatır. Bir oda yasaktır yalnızca ve onun kapısını demir bir anahtar açmaktadır. Ysaure o kapıyı açarsa şiddetle cezalandırılacaktır. Trompet sesleri duyulur. Mavi Sakal zırhını kuşanır ve gider. Giderek uzaklaşan nal sesleri ve marşlar duyulur. Sesler tümüyle yok olunca Ysaure anahtarları denemeye koyulur.

 

   İlk hazine odası. Duvarlar altın, gümüş ve mücevher kaplıdır. Çevrede altın şamdanlar ve değerli taşlardan yapılmış kadın yontuları vardır. Birden yontular canlanır ve dans etmeye başlarlar. Şamdanlardaki mumlar alev alır, mücevherler birbirine sürtünür. Ysaure ürker ikinci odanın kapısını açar. Burada dünyanın değişik ülkelerinden getirilmiş pahalı eşyalar bulunmaktadır. Japon, Hint ve Arap yontuları canlanarak dans ederler. Üçüncü oda elmas, zümrüt, yakut ve safir doludur. Mücevherler önce gruplar halinde, sonra birlikte dans ederler.

 

   Son oda. Merakını yenemeyen Ysaure, demir anahtarla son kapıyı açar ve Mavi Sakal’ın öldürdüğü kadınlarla karşılaşır. Elindeki mumu düşürür ve bayılır.

 

 

   Mavi Sakal’ın şatosunun terası. Yüksek taş merdivenli bir kule görünür. Ysaure hızla şatodan çıkar. Kız kardeşine seslenerek ona üzerinde kan lekeleri bulunan demir anahtarı gösterir ve gördüklerini anlatır. Aynı anda Mavi Sakal’ın  dönüşünü haber veren trompet sesleri duyulur. Arthur belirir ve Ysaure’a doğru koşar. Ysaure, Arthur’a ağabeylerini çağırmasını söyler. Arthur hemen uzaklaşırken Ysaure dua etmeye başlar. Trompet sesleri iyice yaklaşır ve Mavi Sakal girer; düşmanını yenmiştir. Karısını öper. Ysaure soğukkanlı görünmeye çalışırsa da başaramaz ve Mavi Sakal kuşkulanır. Anahtarları Yasure’dan geri aldığında, kan lekelerini görür. Öfkeden çılgına dönerek kılıcını çeker. Ysaure dua etmek için biraz zaman ister. Mavi Sakal, Ysaure’u kuleye sürükler. En üst basamağa çıktıklarında kılıcını kaldırır. Öldürücü darbeyi vurmak üzereyken Ysaure’un ağabeyleri Arthur’la birlikte içeri girerler,kılıçlarını çekerek Mavi Sakal’ın üstüne yürürler. Dövüşün sonunda Mavi Sakal yaralanır ve ölür. Ysaure, Arthur’un sayesinde kurtulmuştur. Ağabeyleri iki gencin evlenmesine izin verirler. Ysaure ve Arthur mutlulukla dans ederler.

 

Sanatın mutfağına bizimle birlikte hazırlanın.