Esmeralda Balesi

Esmeralda Balesi

ESMERALDA

 

 

 

Müzik: Cesare Pugni

Libretto: Jules Perrot

İlk Koreografi: Jules Perrot

İlk Temsil: 9 Mart 1844, Her Majestu’s Theatre Londra

 

 

 

     Ozan Pierre Gringoire soyguncuların arasındadır. Cebinden yalnızca bir şiir çıkınca, soyguncular kralı Clopin onu idama mahkum eder. Gringoire’ın yakarışları boşunadır. Gringoire dehşet içinde kaçmaya çalışırken, soyguncular kahkahalarla gülerler. Soyguncular bir gerçeği anımsatır ozana: Orada hazır bulunan kadınlardan biri Gringoire’la evlenmeyi kabul ederse, boynu ipten kurtulacaktır. Ozanın yakarışlarına hiçbir kadın cevap vermez. O anda beliren Esmeralda, Gringoire’a acır ve onunla evlenmeyi kabul eder. Clopin kızla ozanı evlendirir ve büyük bir şölen başlar. Herkes dans etmektedir.

 

     Claude Frollo soyguncular kralını bir kenara çekerek Esmeralda’ya aşık olduğunu söyle. Clopin, Frollo’ya karşı gelemez. Frollo’yla yardımcısı Quasimodo Esmeralda’yı kaıçırmak isterken, genç bir subay olan Phoebus gelir ve kılıcını çekerek kızı kurtarır. Claude Frollo kaçar, Quasimodo’ysa  Phoebus’ın  askerleri tarafından yakalanır. Phoebus, Esmeralda’ya aşık olmuştur. Gözlerini kızdan ayıramaz. Esmeralda tutsak olan Quasimodo’ya su verir ve serbest bırakılmasını ister. Phoebus dayanamaz ve askerlerie Quasiodo’yu çözmelerni emreder. Phoebus aynı zamanda atkısını verir.

 

     Esmeralda’nın odası. Esmeralda hayatını kurtaran yakışıklı subay Phoebus’ı düşünmektedir. Gringioire içeri girer ve karısına sarılı. Esmeralda tepki gösterir ve kendisiyle neden evlenmeye razı olduğunu ozana anlatır. Gringiore hüzünlenir. Birlikte dans ederler. Çok geçmeden Gringiore çıkar. Esmeralda yalnız kalır. Oanda kapı açılır ve Claude Frollo’yla Quasimodo eşikte belirir. Esmeralda Frollo’ya uzak durmasını, Phoebus’ı sevdiğini söyler. Frollo kızın üstüne atılırsa da Esmeralda açık bir kapıdan kaçar. Frollo’yla Quasimodo, Phoebus’tan intikam almaya yemin ederler.

 

     Phoebus, Fleur de Lys adlı bir genç kızla nişanlıdır aslında. Düğün şenlikleri yapılmaktadır. Coşkulu bir atmosfer egemendir çevreye. Konuklar dans ederken Esmeralda’yla Gringoire girerler. Fleur de Lys’in falına bakan Esmeralda, bu evliliğin büyük mutluluklara kapı açacağını açıklar. Fleur de Lys çok sevinir ve Esmeralda’ya bir yüzük hediye eder. Esmeralda, Gringoire’la dan ederken atkısını Phoebus’a gösterir. Fleur de Lys’in nişanlısı için ördüğü atkıdır bu; Phoebus’ın onu kendi boynundan çıkarıp Esmeralda’ya verdiği açıktır.Fleur de Lys  nişanlısını ihanetle suçlayarak bayılır. Esmeralda, Gringoire ve Phoebus çıkarlar.

 

     Gece. Clopin ve Frollo ıssız bir yerde saklanmaktadırlar. Clopin gider, Frollo, Esmeralda’dan çaldığı hançeri çeker. Çok geçmeden Phoebus ve Esmeralda görünürler. Phoebus, Esmeralda’yı sevdiğini söyler; Esmeralda, Phoebus’ın önünde diz çökerek genç subaya hayranlık dolu gözlerle bakar. Frollo dayanamaz, saklandığı yerden çıkar ve Phoebus’ı bıçaklar. Claude Frollo kaçarken, Esmeralda bayılır. Clopin girer ve toplanan kalabalığa Esmeralda’nın Phoebus’ı öldürdüğünü açıklar.

 

     Esmeralda idama mahkum edilmiştir. Gringoire kızı kurtarmak için çırpınsa da elinden hiçbir şey gelmez. Hüküm infaz edilmek üzereyken Frollo gelir ve Esmeralda’y kendisini kurtarabileceğini bildirir. Tek istediği, aşkına karşılık vermesidir. Tam o anda Phoebus belirir; ölmemiş, yalnızca hafifçe yaralanmıştır. Gerçek suçlunun Frollo olduğunu ilan eder. Frollo bıçağını çekerse de üzerine atılan Quasimodo onu engeller. Quasimodo , Esmeralda’nın elinden su içmiş, onun sayesinde özgürlüğüne kavuşmuştur. Kargaşa sırasında bıçak Frollo’nun kalbine saplanır. Esmeralda’yla Phoebus’ın beraberlikleri büyük  bir dans şöleniyle kutlanır…

 

Sanatın mutfağına bizimle birlikte hazırlanın.